Retriever me flokë kaçurrela, një mik i mrekullueshëm me gëzof

Retriever kaçurrel është një lesh shumë i zgjuar

El Retriever me flokë kaçurrela Ai është një njeri i dashur me gëzof, i cili përveç që shijon dashurinë që merr nga familja e tij, është një nga ata qen që mund të regjistrohen në një sport të qenve, të tilla si shkathtësia ose disk-qen.

Pavarësisht nga madhësia e tij, ai ka një karakter kaq të mirë sa që sigurisht do të fitojë zemrat e të gjithë anëtarëve të familjes. Sepse, ne do t'ju njoftojmë.

Origjina dhe historia

Retriever me flokë kaçurrela duhet të shkojë për një vrapim herë pas here

Imazh - Pets4homes.com.uk

Retriever me flokë kaçurrela besohet se ishte me origjinë nga Anglia. Pasardhës i Spanielëve të Zhdukur Anglez të Ujit, vendosësve dhe marrësve të tjerë si poodles, fillimisht u përdor për të marrë gjahun, por më vonë vazhdoi të shoqëronte rojtarin në punët e tij. Sidoqoftë, pak para Luftës së Parë Botërore dhe pas saj në 1919, ajo kaloi në një kohë në të cilën ishte në prag të zhdukjes përgjithmonë, pasi fshatari u bë i preferuari i gjuetarëve. Dhe gjëja më e keqe është se nuk mund të rimëkëmbej plotësisht drejt viteve 60, kur shumë kopje u importuan në Shtetet e Bashkuara.

Për fat të mirë, në vitin 1979 u themelua tashmë Klubi Retriever i veshur me kaçure të Amerikës Sot mund të shijojmë shoqërinë e këtij qeni madhështor falë FCI (Federata Ndërkombëtare e Qenit) dhe shoqatat e tjera si AKC, CKC dhe UKC Gun Dog.

Pamja fizike

Shtë një qen me madhësi mesatare, me një peshë nga 32 në 36 kg dhe me një lartësi në tharjen prej 62 deri 67 cm, femra është disi më e vogël dhe më pak e rëndë se mashkulli. Trupi i tij është i fortë, pak më i gjatë se sa i gjatë, i mbuluar nga një shtresë e gëzofit kaçurrel të zi ose kafe. Koka e saj është e rrumbullakosur, me veshë të varur dhe sy të zezë ose kafe. Këmbët janë të gjera dhe bishti nuk është shumë i gjatë.

Ka një jetëgjatësi prej Vjet 12.

Sjellja dhe personaliteti

Pavarësisht se ka një të kaluar si qen gjahu, aktualisht është një kafshë që mund të përshtatet pa probleme për të jetuar me ndonjë familje për sa kohë që e nxirrni për shëtitje dhe ushtrime çdo ditë. Për pjesën tjetër, ai është shumë i gëzuar, inteligjent, i cili pëlqen të argëtohet dhe të jetë, ndonjëherë, i relaksuar në divan ndërsa ata e ledhatojnë atë.

kujdes

ushqim

Rekomandohet shumë që marrësit me kaçurrela t'i jepet një lloj i ushqim pa drithëra. Çmimi i një kilogram është midis 3 dhe 7 euro, në varësi të markës, por përfitimet janë të jashtëzakonshme: për shembull, ju do të shihni se flokët tuaj bëhen më të shkëlqyeshëm, ose që dhëmbët tuaj të rimarrin shëndetin e tyre natyral.

Ju gjithashtu duhet të shikoni në etiketën e përbërësve të ushqimeve që i bëni, pasi nëse kanë drithëra mund të shkaktojnë intolerancë ushqimore ose alergji.

higjienë

Higjiena e mirë është e nevojshme që kafsha të jetë mirë. Prandaj, do t'ju jepet një banjë e ndërgjegjshme një herë në muaj (megjithëse nëse ndoteni shumë më herët, mund të laheni më herët, por është më mirë të prisni sepse nëse laheni shumë shpesh, lëkura juaj do të humbasë shtresën e yndyrës që e mbron atë.).

Retriever me flokë kaçurrela duhet të pastrohet çdo ditëedhe dy herë në verë. Përveç kësaj, një herë në muaj do të jetë e nevojshme ta lani atë me një shampo për qen.

Sytë dhe veshët gjithashtu do të duhet të pastrohen herë pas here me pika specifike të syve.

ushtrim

Retriever me flokë kaçurrela është një kafshë simpatike, por me një nivel të mesëm energjie. Kjo do të thotë se nevojë për të ushtruar për një kohë çdo ditë, pasi që nëse nuk do ta bënte atë ai do të përfundonte duke grumbulluar shumë energji, gjë që do ta bënte atë të kishte sjellje që familja e tij njerëzore nuk do t'i pëlqente. Disa nga këto sjellje të padëshiruara mund të jenë, për shembull, lehje e tepërt, ose thyerje mobiljesh.

Po kështu, duhet thënë gjithashtu se mund të jetë shumë interesante të regjistrohesh në një klub sportiv, sepse në të ai mund të bashkëveprojë me qen të tjerë, të mësojë truke të reja, të bëjë ushtrime fizike, ... dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, të forcojë lidhjet me ju, njeriu i tij i preferuar.

shëndetësor

Kone e mrekullueshme me flokë të zeza kaçurrelë

Displasia e hip dhe rrotullimi i stomakut janë dy sëmundje që mund të prekin qenin tuaj. Por nëse simptomat zbulohen herët, kafsha do të jetë në gjendje të shërohet plotësisht, ose pothuajse, më shpejt sesa më vonë.

Gjithashtu, duhet ta çoni tek veterineri për ta bërë të vaksinuar dhe mikroçipuar.

Sa kushton një qenush retriever me flokë kaçurrela?

A do të dëshironit të jetonit me një tërheqës me flokë kaçurrela? Nëse jeni përgjigjur po, gjëja e parë që duhet të bëni është të flisni për këtë me familjen tuaj, pasi qeni duhet të jetojë në shtëpi me ju për të qenë i lumtur.

Atëherë duhet të kërkoni vendet e shumimit. Sapo të gjeni një që ju jep besim, përfitoni dhe konsultohuni me gjithçka që ju nevojitet dhe doni të dini. Ju mund të pyesni, për shembull, për familjen e qenit, nëse ata kanë pasur një sëmundje të rëndë, çfarë karakteri kanë, ...

Sigurisht, ju gjithashtu duhet të dini çmimin. Për t'ju dhënë një ide, çmimi mesatar i një qenush të kësaj race është rreth 1000 euro. Nëse është rritur në një vend të mirë, kafsha do t'ju dorëzohet e shëndetshme dhe me të gjitha letrat në rregull.

Foto 

Retriever me flokë kaçurrela është një gëzof i mrekullueshëm. Nëse dëshironi të shihni më shumë foto, shijoni ato që ju lëmë më poshtë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.