Këshilla për birësimin e qenve të vegjël

Qen i vogel

A po planifikoni të birësoni një qen të vogël? Nëse është kështu, para se të bëni ndonjë gjë është shumë e rëndësishme që të mendoni me kujdes nëse mund të kujdeseni ose jo për të. Edhe pse është një kafshë që nuk do të jetë shumë e vështirë për tu stërvitur nëse e bëni duke treguar respekt dhe duke pasur shumë durim me të, e vërteta është se ndonjëherë mund të ndodhin gjëra që befasojnë familjen e re.

Për këtë arsye, ne duam t'ju japim një seri të këshilla për adoptimin e qenve të vegjël të përpiqemi të parandalojmë që këto ngjarje të paparashikuara të lindin, duke siguruar kështu që bashkëjetesa të jetë e mirë që nga dita e parë.

Mos merrni qenin e parë që ju pëlqen (ose që i pëlqen fëmijës tuaj)

Qen i madhësisë së vogël

Kjo mund të mos jetë për pëlqimin tuaj, por tani do ta kuptoni pse e them: një qen nuk është një modë. Nuk është një objekt që mund të kthehet thjesht. Ai është një qenie e gjallë, që ka ndjenja, dhe sa më pak të ndryshojë shtëpitë e tij, aq më pak i stresuar do të jetë. Për ta çuar në shtëpi dhe që pas disa ditësh të kthehet sepse tërheq shumë zinxhir, leh gjatë gjithë ditës ose nuk sillet pa kërkuar madje as ndihmë nga një trainer qensh që punon pozitivisht, është më mirë të mos e adoptojmë atë.

Gjithashtu, duhet të mendoni se mund të jetoni në mënyrë perfekte 20 vjet. Ka edhe raste të përshkruara në internet të qenve që kanë kaluar 30. Gjatë gjithë asaj kohe ai do të ketë nevojë për dashuri, vëmendje dhe një familje që me të vërtetë kujdeset për të.

Bëni çdo pyetje që keni përpara se ta miratoni

Shumë nga problemet do të zgjidheshin nëse birësuesi do të pyeste për historinë e kafshës që dëshiron të birësojë. Kështu që, është shumë e rëndësishme që t’i kërkoni gjithçka, për shembull, pse është në strehë, çfarë karakteri ka, nëse vuan nga ndonjë sëmundje dhe, nëse po, cili është trajtimi i tij, etj.

Rekomandohet shumë që para se të shkoni në strehimore të shkruani të gjitha pyetjet që dëshironi të bëni. Dhe, sigurisht, pas seancës së pyetjeve dhe përgjigjeve, kërkoni që të kaloni kohë me qenin vetëm. Bëni një shëtitje nëpër ambiente, ndërveproni me të.

Përgatitni gjithçka para se ta merrni në shtëpi

Pasi të keni vendosur për një qen specifik dhe duket se, po, ky është qeni që po kërkoni, është koha të shkoni në një dyqan kafshësh për të blerë gjithçka që ju nevojitet: një shtrat, një ushqyes dhe një pijanec, mendoj se për qen pa drithëra, një treshe, parzmore dhe jakë, dhe lodra.

Sapo të bëhet blerja, mund të gjesh atë që do të jetë anëtar i ri i familjes tënde që nga momenti i parë kur nënshkruan kontrata e birësimit dhe ata ju japin të dhënat e tyre të vaksinimit.

Merrni atë për një udhëtim

Kur largoheni nga streha e kafshëve, ju ndoshta dëshironi të shkoni në shtëpi dhe ta hani atë me puthje. Por ... është shumë e këshillueshme që të arrini në shtëpi me qetësi, dhe për këtë nuk ka asgjë si shëtitje nëpër lagje. A) Po, të dy do të sqaroheni dhe do të ndiheni më mirë. Dhe po, do të njiheni edhe me njëri-tjetrin, diçka që nuk është aspak e keqe 🙂.

Përveç kësaj, ai me siguri do të dëshirojë të lehtësojë vetveten, gjë që do të jetë justifikimi i përsosur për ta bërë të kuptojë se është shumë mirë që ai të lehtësohet në rrugë dhe jo brenda. Sigurisht, e rëndësishme: duhet të hiqni jashtëqitjet me një qese që më pas do të hidhni në një kosh plehrash, dhe gjithashtu është shumë e nevojshme që të merrni një shishe spërkatëse me ujë dhe pak uthull në mënyrë që urina të mos lërë një njollosni ose nuhasni kur thahet (dhe, rastësisht, për të parandaluar urinimin e qenve të tjerë në atë zonë).

Shijoni shoqërinë e tyre

Dhe së fundmi, është koha të shijojmë shoqërinë e tyre. Çojeni në shtëpi dhe lëreni ta eksplorojë. Nuk do të duhet shumë që ju të ndiheni si një anëtar i familjes tuaj të re.

Qen i vogel

Shpresojmë që të ketë qenë e dobishme për ju.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.