Кавкаски овчарски пес

голема раса кафеаво куче наречено каузален овчар

Сите раси на кучиња имаат своја уникатност. Физичките и психолошките карактеристики се поврзани и со нивната генетска еволуција и со функцијата за која се користени. На Кавкаски овчарски пес е роден, како што кажува и неговото име, од регионот на Кавказ.

Поради условите во животната средина разви палто способно да го заштити од ниски температури и најчестите повреди што може да ги претрпите од трговијата со стада. Неговиот физички тен е многу силен и е меѓу најголемите кучиња што постојат.

Потекло

преголемо куче кое лежи на подот

Иако постојат широк спектар на раси на кавкаски кучиња со слични карактеристики, во моментов само една раса е препознаена со името на кавкаски овчар.

Рускиот одгледувачница клуб претпочита да го користи рускиот превод за овчарско куче Овчарка, име со кое расата станала популарна и во западниот регион. Кавкаскиот овчар е дел од реномираното трио руски овчари познато како овчар од Јужна Русија и овчар од Централна Азија.

Потеклото на ова чудно куче сè уште е донекаде неизвесно и повеќе се зборува дека потеклото на расата се смета во кучето Тибетско мастиф. Она што е неспорно е дека се користи подолго време како чувар на стада и овча куче благодарение на неговиот неверојатен изглед, јачина и отпорност на ниски температури.

Првиот официјален настап на расата во западно шоу за кучиња датира од 30-тите во Германија. Вистината е тоа е впечатлива античка раса од уникатни карактеристики. Дефинитивно, неговото потекло е од територија со тешки услови за живот, аспект што дозволи посебен генетски развој на расата.

карактеристики

Каснувањата на ова куче се едни од најмоќните во кучешкиот свет. Оваа одлична алатка е многу корисна за вашата неверојатно заштитен карактер и утврден темперамент.

Дефинитивно не е домашно милениче за сите простори и кој било вид на сопственик. Луѓето кои ќе решат да ја одгледуваат оваа раса на кучиња мора да бидат многу добро информирани за нивното карактеристики, грижа и потреби. Ако се едуцирате правилно, ќе имате верна и заштитничка компанија.

Во однос на физичкиот изглед на кавкаските овчарски кучиња доколку се одгледуваат правилно тие се здрави и долговечни. Во однос на нивниот физички тен, тие имаат силни коски и мускулести тела.

Носот и носот се компактни, неговите уши се триаголни и висат надолу од страните и во моментов е забрането да се отсекуваат ушите. Главата на овие миленици е голема.

Бидејќи тие се сметаат за џиновски кучиња, мора да се претпостави дека големината на овие кучиња е доста значителна. Во однос на висината, просекот е 70 сантиметри. Сепак, постои разлика помеѓу мажјакот и женката.

Минималната висина за мажите е 65 сантиметри и 62 за женките Што се однесува до максималната висина, нема предвидено ограничување. Мажот е поголем и може да измери до 75 сантиметри, а женките 70.

Поради нивната неверојатна сила и мускулатура, кавкаските кучиња се доста тешки. Fенките тешко надминуваат педесет килограми, но мажјаците можат да тежат 70 килограми, па дури и да достигнат 90. Во однос на тежината, очигледен е сексуалниот диморфизам на расата.

Во однос на палтото, постојат три сорти, долга, кратка и средна коса. За сите три вида косата е густа и мазна. Тие имаат посебност да имаат посветла волнена подвлакно што ги штити во ладна клима.

Расата има крзно со различна боја, но само сиви и бели дамки со долго крзно се дозволени на натпревари. Постојат и примероци од црна боја и точки на оган и костени.

Карактер

Познавањето на овој аспект од страна на сопствениците е од фундаментално значење и се должи на функцијата што ова куче ја исполнуваше со векови во одбрана и водење на добиток, има вродени квалитети на водач. Поради таа причина, неговиот сопственик треба да се позиционира како водач на пакетот станувајќи алфа и за тоа мора да имате знаење.

За неискусен сопственик, одгледувањето на домашно милениче ќе биде тешка работа, бидејќи сопственикот мора да го почитува и да се покорува покажувајќи контрола врз животното. Ако ова се случи ефикасно ќе се создаде нераскинлива врска помеѓу сопственикот и миленичето.

Иако ова се случува ефективно, треба да се знае дека Кавкаски овчар е животно со силни инстинкти и ако тој или неговото семејство се сметаат во ризик, тој ќе постапи како што смета дека е потребно за да ја одбрани својата територија.

Поради оваа причина, многу е важно оние луѓе кои не се во роднинска врска со животните да ја држат дистанцата и да не заборават дека се соочуваат со моќен залак. Односот на домашните миленици со деца е прилично безопасен имајќи ја предвид нивната природа, тие едноставно не ги сметаат за опасни, а не ги сметаат ниту нивните сопственици.

Многу е важно овие животни да не се одгледуваат со насилство, воопшто не треба да охрабрувате див карактер. Тие можат да бидат послушни, но мора да се почитуваат нивните неверојатни заштитни инстинкти. Меѓу пастирските обврски, еден единствен кавкаски овчар може да се справи со два волци што го напаѓаат стадото.

И покрај неговата тежина и мускули, изненадувачки се брзи и подвижни а нивното крзно не само што ги штити од временските услови, туку и од каснувања, бидејќи дебелиот им го отежнува на забите на противникот да стигнат до кожата.

Не може да се негира дека кавкаското куче има репутација на насилно, но голем дел од оваа репутација е заработена од игнорантскиот третман на оваа раса, голем заштитник на неговото семејство. Го прави она што и е доверено и ефикасно ја исполнува својата мисија.

Важен аспект е тоа им треба простор за трошење енергијаТие се мирни и независни и нагли кога станува збор за дружење со други раси. Тоа е да се каже, тоа не е урбано куче, бидејќи во градските простори може да развие малку позитивни аспекти на неговиот карактер.

Нега

преголем кавкаски овчар

Иако ова животно е прилично здраво и нема наследни болести ако е подложна на болести од голема раса.

Важно е да се следат упатствата на ветеринарот во врска со диетата што треба да ја следат и спречување на болести како што се дисплазија на колк, лактот и срцето. Вториот е во голема мера под влијание на исхраната на животните, затоа треба да се избегнува прекумерна тежина и дебелина.

Меѓу рутинската нега, вакцините не треба да се занемарат, а исто така важно е да го четкате со соодветен инструмент двапати неделно. Поради нејзината интеракција со природата, мора да се води превентивна и навремена грижа против секаков вид паразити.

Дали ви се допаѓа оваа раса на кучиња? Следете нè и ќе откриете повеќе информации за оваа и другите раси.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мајк dijo

  Јас нема да се тркалам. Моето куче имаше мала незгода и го допре колкот. Му дадовме различни лекови и тој се подобри, а во исто време беше повторно лош и сега му оди многу добро неколку месеци откако му дадов маскосана цисс.
  Ова е неверојатно, дури и ветеринарот е зачуден.

  1.    Лурдес Сармиенто dijo

   Здраво,
   Ние сме многу среќни, но мора да запомниме дека ветеринарот е секогаш единствениот кој може да одлучи што да му даде или не на животно.

  2.    Лурдес Сармиенто dijo

   Ние сме многу среќни, но мора да запомниме дека мора да биде ветеринар кој секогаш ни кажува дека треба или не треба да го носи нашето домашно милениче.