Најдобрите капи за кучиња за зима и лето

Прекрасно кученце со хеликоптерска капа

Капите за кучиња се многу корисна алатка и во најжешките месеци од годината и во најтешката зима, и не само да ги заштитиме главите на нашите миленици, туку и затоа што тие се едноставно преслатки со едно!

Во оваа статија нема да зборуваме само за капи за кучиња во однос на нивната функција и неколку многу корисни совети како да ги изберете, ќе видиме и неколку производи кои се слатки. Ви препорачуваме да ја прочитате и оваа друга статија за облека за мали кучиња: топли палта и џемпери Така што вашето куче оди заедно!

Најдобрата капа за кучиња

Капа за визир за вашето куче и за вас

Овој врвен капа има сè, дури и голема реплика за да одговара на вашето куче! Покрај тоа што е достапно во црна и сина боја, капачето има неколку големини така што најдобро се прилагодува на главата на вашето куче, а за да одлучите која најмногу ќе му одговара ќе треба да го измерите растојанието од уво до уво со мерна лента. Капачето има две отвори за ставање на ушите и е удобно и лесно за ставање и се прилагодува со велкро ремен одзади и врвка со пластично затворање до брадата.

Од друга страна, некои корисници го истакнуваат тоа големината е малку тесна за поголемите кучиња.

Роденденска капа за стилски кучиња

Ако го сакате вашето куче повеќе од се на овој свет, не можете да престанете да го славите неговиот роденден со сиот стил што го заслужува, затоа оваа прекрасна капа во форма на торта е идеална. Вклучена е и бандана која го комплетира ансамблот. Ткаенината е многу мека и е врзана со јаже со пластичен затворач кој се вклопува под брадата. Достапен е во две бои, сина и розова. Како негативна точка, се чини дека големината е донекаде фер и дека е тешко да се облече, иако резултатот не може да биде поубав.

Летна капа со визир

на удобна летна капа со многу ладна ткаенина и достапна во три бои (тексас сина, розова и црна), различни големини (од S до L) и класичен затворач од пластика и жици. Исто така, има две дупки во ушите за подобро вклопување. Овој модел особено се издвојува по својата ткаенина, која како што рековме е многу свежа, како и многу лесна, дише и впива влага, што го прави совршен за лето.

Водоотпорен мантил со качулка

Вообичаено, водоотпорните капачиња обично се додаваат на капутот за дожд, бидејќи за да го заштитиме кучето од дождот, подобро е да го покриеме целото тело. Со овој модел можете многу лесно да го облечете (се состои од велкро затворачи), покрај тоа има неколку отвори за ременот, ременот ... така животното ќе биде многу удобно и целосно заштитено од дождот. Деталите како што е внатрешноста е изработена од мрежа што дише, рефлектирачките ленти и удобен мал џеб за чување награди или што било друго го прават овој модел еден од најдобрите мантили за домашни миленици.

Зимска капа со капчиња

Бидете внимателни, бидејќи кога ќе го видите вашето куче облечено во оваа прекрасна хеклана капа, со ресни и се, веројатно ќе добиете љубовен напад. Достапен во неколку големини и бои (и двете со божиќен послевкус, или поради инспирација од Дедо Мраз или неговите џуџиња), тој е многу топол модел. со дупка за лицето и друга за вратот. Покрај тоа, таа достигнува доста ниско, што служи и како шал. Единственото но е тоа што нема дупки за уши.

Загревач на ушите и вратот

Љубопитен производ поврзан со капи за кучиња се греалките за уши и врат како овој. Работат како класичните гаќички што луѓето ги носат во планина: во зависност од тоа како ќе ги облечеме, можеме да го покриеме вратот или ушите. Со второто, дополнително, кучето ќе се чувствува помалку, па може да се користи во ситуации кои се стресни за животните, како што се бури, фестивали ... несомнено многу интересен производ со кој можеме да го заштитиме и водачот во зима.

Каубојска капа за најтешките кучиња

Не сакавме да завршиме без да ве препорачаме една од најмалку корисните капи за кучиња (не штити од студ или топлина), но најапсурдно симпатична Што можеме да најдеме: оваа каубојска шапка, со широк обод и врвка, рачно изработена и со многу убава ткаенина. Ќе изгледа како вашето домашно милениче да го напуштило Далас!

За што служат капите за кучиња?

Кучињата можат да го прослават роденденот со капа

Шапка за кучиња не служи само за да го задржите вашето домашно милениче на најновата мода или да бидете најслатки во паркот, имаат и многу функции, особено оние поврзани со заштита од метеоролошки појави.

 • Прво на сите капите претставуваат одлична заштита од студот, особено ако се направени од волна. Запомнете дека ако живеете во повеќе или помалку умерена клима, не е неопходно да ставате капа на неа, но при многу ниски температури или со присуство на снег, капата ќе ви помогне да го загреете вашето куче. Како што велат бабите, за да избегнете настинка мора да ги чувате стапалата и главата топли!
 • Второ, капите се многу корисни во случаи на топлина, иако во овој случај би било подобро да се нарекуваат капи, бидејќи за да можат правилно да ја извршуваат својата функција треба да имаат визир. Така, не само главата на кучето е заштитена од сонце и топлина, туку и очите, бидејќи, како и кај луѓето, капачето ги избегнува УВА зраците.
 • Последно, но не и најмалку важно, водоотпорните капи и капи се одлична идеја за кога ќе го извадите вашето куче надвор на дождлив ден, бидејќи благодарение на крилото (особено ако се рибари) водата нема да ви влезе во очите со што ќе се чувствувате поудобно.

Како да ја изберете најдобрата капа за вашето куче

Капчињата за кучиња ги штитат од сонце во лето

Изборот на капа може да биде тежок (извинете, игра на зборови е неодолива), затоа овие совети можат да бидат корисни:

 • Добро изберете ја големината. Добро, основно е, но лесно е со возбудата да му купиш нова дијадема на Кујо да заборавиш да му ја измериш главата за добро да му стои и да не падне или да го стиска. Гледајте со секој модел, бидејќи мерењата може да варираат.
 • Размислете за што ќе го користите. Нема да ви треба ист тип на капа ако врне, дека ако е студено како да е многу сончево. Како што рековме погоре, за ладно ништо како волнена капа или друг топол материјал; за сонце капа со визир и ткаенина што дише, а за дожд рибарска капа или со визир од водоотпорна ткаенина.
 • Обложувајте се на удобноста на вашето куче. За ова, не се препорачува само внимателно да ја погледнете големината, туку и другите елементи, на пример, ако ткаенината е направена од материјал што чеша или затворачот, што може да биде гумена лента што се затвора под брадата, велкро, или врвка со пластичен затворач. Исто така, многу се препорачуваат капи со отвори за уши, бидејќи се постабилни и поудобни.

Совети како да се навикнете на вашето куче

Волнената капа оди добро за зимата

Некои кучиња признаваат секакви додатоци, па дури се чини дека се природни модели, а други Тешко е да се прифати елемент што го гледаат туѓо. За да се навикнете на нив:

 • Бидете сигурни дека тоа големината е точна така што капата е што е можно поудобна. Колку е постабилен (без затегнување, се разбира), толку подобро ќе го поддржат.
 • Нека првиот пат, пред да го облечете, мирисајте и испитајте го за блискост.
 • Ставете го на некои неколку минути секој ден за да се навикнете на тоа.
 • Ако конечно нема начин, не го присилувај. Ако сте загрижени за сонцето, можете да се одлучите за други додатоци (како што се очила за сонце за кучиња) или дури и крема за сонце за домашни миленици. Можете исто така да се обидете да ги избегнете часовите со најтопли, студени или обилни дождови.

Каде да купите капи за кучиња

Две кучиња со капи од ирваси и лепракон

Има тони различни места каде што можете да купите капи за кучиња, надополнување кое поради неговиот лесен дизајн има многу различни модели, кој е посимпатичен. На пример:

 • En АмазонКако што видовте во изборот на производи што ги препорачавме погоре, тие имаат модели за запирање на три автомобили, и едноставни и посложени и пософистицирани. Покрај тоа, ако сте ја договориле опцијата Prime, ја имате дома во ништо.
 • En специјализирани продавници како TiendaAnimal или Kiwoko, исто така, имаат неколку капи за кучиња. Интересната работа за овие опции е тоа што, имајќи физички продавници, можете да ги посетите за да видите дали големината и моделот одговараат на она што вие и вашето домашно милениче го сакате.
 • Конечно, не исклучувајте други многу кул опции, на пример, има многу веб-страници и профили на портали како Etsy каде што продаваат рачно изработени капи. Без сомнение, тие се една од најдобрите опции доколку сакате капата на вашето домашно милениче да биде оригинална и уникатна.

Се надеваме дека ви помогнавме да ја пронајдете, меѓу овој куп капи за кучиња, онаа што најмногу ви одговара вам и на вашето домашно милениче. Кажете ни, дали некогаш сте носеле капа? Дали имате омилен модел? Дали беше потребно многу за да се навикнеш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.