Кутија рампа

Кутија рампа

Рампата за кучиња е совршено надополнување за нашите миленичињаНа Како што замислуваме, ќе биде полесен начин кога се качувате или спуштате од одредени места. Наместо да скокаме наоколу, сакаме многу повеќе да ги заштитиме вашите коски и целокупното здравје, така што не можете да заборавите на ваква идеја.

Ќе се сретнеме парче што е рамно и може да се заврши во метал, како и дрво, па дури и пластикаНа Но, сите тие ќе ја извршат функцијата да им помогнат на нашите кучиња да пристапат до места кои се малку повисоки. Време е да се обложувате на специјална помош како оваа!

Најдобрите рампи за кучиња

Подолу имате избор од најдобрите рампи за кучиња со цел да ви помогнат да заштедите при купување со овие понуди:

Зошто е погодно да се користи рампа за кучиња

Раса на дакел

Бидејќи тоа е голема помош за нив. За кученца затоа што ќе ги спречиме да вложат големи напори кога се качуваат на површини како што се софи. Бидејќи за нив тоа е прилично комплицирана задача, или кога треба да пристапат до некои чекори. Но, од друга страна, добро е да се користи рампата за кучиња кога е постаро. Бидејќи на овој начин ќе им ги намалиме времињата кога треба да скокаат од една на друга страна.

Што ќе постигнеме со тоа? Спречете го вашето тело да страда и болките да не се активираат при првата промена. Многу животни страдаат од артритис со текот на времето, па ако е така, рампата ќе биде една од најголемите помагала што би можеле да ги имате. Зглобовите можат да страдаат повеќе отколку што е потребно со одредени движења што ги прават миленичињата, па затоа е време да се обложите на удобност. Зарем не мислите?

Предности на користење рампа за кучиња

Предности на користење рампа за кучиња

 • Избегнувајте лизгање: Затоа што веќе знаеме дека кога нашите кучиња ќе скокаат, тие можат да бидат неточни и да паднат на земја. Значи, во овој случај, рампата за кучиња ќе ги избегне сите овие проблеми.
 • Тие можат да одат нагоре или надолу на повисоките места: Ако вашето куче е многу мало или можеби малку старо, ќе му биде тешко да се качи на софата, па дури и на креветот. Затоа, дополнителна помош никогаш не боли.
 • Нема да мора да го држите: Ако секој пат кога сака да се качи на софата треба да го земете во раце, со рампата повеќе нема да биде потребно. Така, исто така, му дава на кучето поголема слобода.
 • Willе избегне болки во грбот: Секој знае дека постојат некои раси на кучиња кои имаат проблеми со грбот, како и проблеми со коските или зглобовите. Понекогаш тие се раси со најмала големина. Вашите дискови може да станат тврди и ќе имаат поголема слабост. Пред да се случи тоа, ќе им треба рампа.
 • Удобност за постарите кучиња: Ако им треба на малите, постарите сепак двојно. Сигурно имале многу абење во текот на животот и сега им се потребни уште неколку тивки години. Затоа, ние ќе ги избегнуваме напорите во секое време.
 • Помогнете им на кучињата со артритис: Ако ја имаат оваа болест и исто така скокаат преку ден, може да ги снајде голема болка. Значи, во наши раце е да ја запреме оваа ситуација.

Највообичаена употреба на рампа за кучиња

Станете на кревет или софа

Тоа е нешто што веќе го споменавме, но ако размислиме за употребата на рампата за кучиња, повторно ми доаѓа на ум. Тоа е гест што сите животни сакаат да го направат. Кога ќе се качат на креветот или софата мора да направат голем скок што не завршува секогаш добро. Затоа што во зависност од расата, па дури и возраста, може да доведе до проблеми со грбот, општи коски, па дури и проблеми со вратот.

Влези во колата

Ако одиме на прошетка со него или дури и да го однесеме на ветеринарМожеме да ја фатиме и рампата за кучиња. Затоа што ги отворате задните врати или можеби делот од багажникот и го ставате точно на работ. Така, вашето домашно милениче ќе оди нагоре без да се буни. Избегнувате да го фатите во раце и тој да скока, бидејќи веќе гледаме колку може да биде контрапродуктивно.

Излезете од базенот

Способноста да се истуркате од базенот може дури и да н cost чини. Што се однесува до нашите миленичиња исто така. Ако имате рампа за кучиња, можете да ја поставите на еден од рабовите. За да можат да доаѓаат и да си одат како што сакаат, без потреба вие да бидете будни. Што повеќе, им нудиме голема удобност и повеќе натопи без да се уморам толку брзо.

Раси на кучиња во кои е препорачливо да се користат рампи

Раси на кучиња за кои се препорачуваат рампи

Ние веќе рековме грубо дека на малите кучиња со раст и исто така долгите ќе им треба рампа. Навистина е најсоодветно нешто да се избегне дека прават големи напори кога сакаат да стигнат до некое место. Од друга страна, ние исто така коментираме дека на сите оние кои страдаат од некој вид проблеми како што се колкот или артритисот, ќе им треба дополнителна помош. Кои се најпрепорачливите раси кога користите рампи?

 • Текел: Иако сите, или огромното мнозинство, го знаат како Дакел. Многу кратки нозе и доста издолжено тело. Тие имаат мутација која влијае на растот на коските. Иако постојат неколку видови, максималната тежина ќе биде 9 килограми.
 • Корги: Уште едно кучиња со кратки нозе, иако имаат поцврсто тело и делумно, поради нивното крзно. Обично тежат околу 12 килограми, возрасни. Иако се смета за многу здрава раса, точно е дека тие можат да страдаат од дисплазија на колкот, што значи скратување на мобилноста.
 • Германски овчар: Во овој случај не зборуваме за мало куче или за скратување на нозете. Но, тоа е дека Германската трева има во својата историја сериозна болест, како општо правило. Вообичаено е да страдаат од воспаление во зглобовите и нивно слабеење, што доведува до одредени дегенеративни проблеми.
 • Лабрадор: Се чини дека ниту Лабрадорите не се имуни на проблеми со зглобовите. Болката од истото може да се засили. Затоа, рампата за кучиња ќе ви го олесни животот.
 • Пудлица: Познати се и проблемите со грбот со кои пудлите можат да страдаат. Во прилог на разни заболувања, нивните задни нозе исто така може да имаат голема слабост, што ќе ја направи помошта нивна најдобра водилка.
 • Француски булдог: Се вели дека тие можат да страдаат од проблеми со грбот и вратот и дека исто така губат одреден капацитет во нозете или директно одбиваат кога станува збор за одење.

Каде да купите поевтина рампа за кучиња

 • Амазон: Кога сакате рампа за кучиња, Амазон сигурно ќе биде една од вашите први опции и не сме изненадени. Онлајн гигантот има с everything што ни треба. Во овој случај, имате нешто за секого: Од различни големини, со завршувања што не се лизгаат, па дури и во форма на мали скалиНа Сигурно ќе го најдете совршениот избор за вашето домашно милениче.
 • Кивоко: Во оваа продавница исто така можете да ја изберете најдобрата рампа за кучиња. Со прави или полукривени форми за поголема удобност. Но, тоа е тоа во прилог тие се преклопуваат така што кога не ги користите можете да ги чувате дома, без да заземате премногу простор. Без да заборавиме дека материјалите како дрвото исто така ќе бидат протагонисти на овој основен додаток за крзнените.
 • Продавница за животни: Добрата работа во изборот на рампа за кучиња во Animal Store е тоа што ќе уживате во неколку стилови и сите се прилагодливи по висинаНа Секогаш бидете многу безбедни и отпорни примери, така што кучињата со различна тежина можат да имаат поудобен живот. Покрај тоа, тие се составени од гума против лизгање како облога. И ти? Дали веќе го имате своето?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.